BLOG

Плюси і мінуси використання віртуальної реальності в освіті

Один з найпоширеніших трендів розвитку віртуальної та доповненої реальності сьогодення є освіта. Існує безліч варіантів застосування сучасних технологій у цій сфері – починаючи від простих шкільних екскурсій по древньому Єгипту на заняттях по географії до підготовки фахівців для роботи на надшвидкісному потягу або на космічній станції.

Використання віртуальної реальності відкриває багато нових можливостей для навчання. Наприклад – коли предмет вивчення занадто складний, трудомісткий або його вивчення занадто дороге при використанні традиційних підходів. Існує п’ять основних переваг використання технологій розширеної та віртуальної реальності (далі AR та VR технології):

  • Наочність. Використовуючи 3D-графіку, хімічні процеси можуть бути детально показані до атомного рівня. Більше того, нічого не заважає поглибитися ще далі, та показати, як усередині самого атома відбується поділ ядра перед ядерним вибухом. Відповідно, віртуальна реальність не тільки надає інформацію про сам феномен, а ще й дозволяє демонструвати його з будь-яким ступенем деталізації.
  • Безпека. Операція на серці, контроль над надшвидкісним потягом, політ на космічному апараті – а також безпека у випадку пожежі – ви можете помістити ваших студентів у будь-яку ситуацію без жодного ризику для їх життя.
  • Залученість. Віртуальна реальність дозволяє змінювати сценарії на власний розсуд, впливати на хід експерименту або вирішувати математичну задачу у грайливій і легкій для розуміння формі. Під час віртуального уроку, студенти можуть побачити події минулого очима історичного характеру, відправитися в подорож людським тілом в мікрокапсулі або навіть вибрати правильний шлях для корабля Магеллана.
  • Фокусування. Віртуальна реальність, яка оточує студента з усіх боків і на всі 360 градусів, дозволить йому повністю зосередитися на матеріалі та не відволікатися від зовнішніх подразників.
  • Віртуальні заняття. Погляд від першої особи і відчуття присутності у намальованому світі є однією з основних особливостей віртуальної реальності. Це дозволяє проводити заняття повністю у віртуальній реальності.

Мінуси використання VR-технологій у освіті

Проте, доки використання даних технологій та самих пристроїв не здобуть широкого загалу, будуть виникати недоліки та потенційні проблеми у використанні віртуальної реальності в освіті.

  • Об’єми. Будь-яка дисципліна є досить об’ємною, і вимагає великих ресурсів для створення змісту по кожній темі уроку. У вигляді повного курсу або десятків і навіть сотень невеликих додатків. Компанії, які будуть створювати такі матеріали, будуть змушені розробляти матеріали протягом тривалого часу без можливості окупити свою працю, до моменту виходу повного курсу.
  • Ціна. У випадку дистанційного навчання студент повинен придбати пристрій віртуальної реальності самостійно, або цей пристрій може бути його телефоном. Проте, навчальним закладам необхідно буде придбати комплекти обладнання для аудиторій, в яких будуть проходити заняття, а це вимагає значних інвестицій.
  • Функціональність. Віртуальна реальність, як і будь-яка інша технологія, вимагає використання власної, конкретної мови. Важливо знайти правильні інструменти для розроблення матеріалів, щоб зробити зміст візуальним та захоплюючим. Нажаль, багато спроб створення навчальних VR-додатків не досягли успіху. Адже вони не використовують всі можливості віртуальної реальності і, як наслідок, не виконують своєї функції.