BLOG

«Шармузіки», «Світ казок», «Енциклопедія динозаврів» та «Сумин городок», – огляд книг українських видавництв з доповненою реальністю

Віртуальну та доповнену реальність застосовують у різних сферах: від розважальних до наукових. Ці технології допомагають більше зануритись в ситуацію та створити максимальний ефект присутності людини в процесі. Віртуальну та доповнену реальність також використовують в книгах, оскільки вони (VR та AR) допомагають розвивати сюжет глибше та дають змогу взаємодіяти з героями, локаціями історії. Тож у цьому матеріалі розглянемо приклади українських видавництв, що застосовують імерсивні технології в книговиданні.

Книга з доповненою реальністю: «Шармузіки: за межами Великої Галявини». Це дитяча книга, що розповідає історію про вигаданих друзів-тваринок. Вони постійно подорожують та відкривають нові світи. До книги можна завантажити спеціальний додаток з використанням доповненої реальності, який дозволяє оживляти персонажів, підслуховувати їх розмови, а також впливати на розвиток сюжету.

Улюблені казки, що оживають: серія книг від видавництва Vivat. Серія «Світ казок» містить у собі чотири книги відомих казкарів світу: «Попелюшка» Шарля Перро, «Дикі лебеді» та «Снігова королева» Ганса Христіана Андерсена й «Лускунчик» Ернста Теодора Амадея Гофмана. Книги мають український переклад та доповнені ілюстраціями наших дизайнерів. Особливістю серії є те, що казки можна оживляти з допомогою доповненої реальності. Для цього не треба завантажувати додатки, достатньо скористатися спеціальним ефектом на Instagram-сторінці видавництва «Біла Сова».

Навчання за допомогою AR (доповненої реальності): «Енциклопедія динозаврів». У 1980-х роках Національний тренінговий центр (США) провів дослідження щодо ефективності різних методів навчання. За його результатами було створено схему, так звану «Піраміду навчання». Піраміда показує, що найменших результатів можна досягти за умов пасивного навчання (5% – лекція, 10% – читання), а найбільших – завдяки інтерактивного (90 %). Віртуальна реальність – це також один із методів інтерактивного навчання, що, як ми вже з’ясували, є ефективнішим за інші, а його використання – це шлях до кращого засвоєння матеріалу. Тож такі методи застосовуються і в навчальній дитячій літературі. Таким прикладом є книга «Енциклопедія динозаврів», завдяки якій можна відкрити технології доповненої реальності у вивченні динозаврів. Виробник DEVAR kids на своєму сайті пише про книгу: «Завдяки безкоштовному додатку у вас з’являться 33 динозаври, яких можна годувати та вигулювати в доповненій реальності. Робіть із динозаврами фото, знімайте відео, порівнюйте їх розміри з іншими персонажами енциклопедії».

Як наша лабораторія застосовує технології віртуальної та доповненої реальності в книгах? Лабораторія Сумського державного університету «Ulab» також використовує VR та AR у своїх книгах та посібниках. Наприклад, видано вже 3 теоретично-практичних посібники для студентів-медиків. До кожної теми є ілюстрації, які завдяки доповненій реальності оживають та перетворюються на відео. Відповідно у студентів є змога одразу ознайомитися з правильною технологією виконання різних процесів, наприклад масаж серця чи введення ін’єкцій. Також за участі фахівців «Ulab» було розроблено першу ілюстровану книгу про місто Суми для дітей «Сумин городок». В книзі містяться розповіді про поселення козаків Герасима Кондратьєва в дубовому лісі, легенди про походження назви міста Суми, будівництво фортеці і Воскресенської церкви, про першу залізницю і перший автомобіль у Сумах.  На сторінках читачі повинні виконати завдання на логічне мислення, що додає історіям загадковості. Дизайн книжки і ілюстрації до текстів тісно поєднали старовинні світлини, оригінальні малюнки і чудову кольорову гамму на кожній сторінці, а найголовніше – вони оживають завдяки доповненій реальності.