BLOG

Від першої VR-машини до сучасної гарнітури: еволюція віртуальної реальності

У процесі розвитку людства з’являються все нові технології, які значно покращують життя. Ще 200 тисяч років тому наші предки   готували їжу виключно на багатті, а зараз, у 21 столітті, ми вже користуємось газовими, електричними, індукційними плитами. Це говорить про те, що світ постійно розвивається, роблячи винаходи, створюючи щось нове, впроваджуючи нові технології. Однією з таких технологій є віртуальна реальність (VR). Як та коли з‘явився та розвивався цей винахід людства розглянемо в цьому тексті. 

Перша письмова згадка про віртуальну реальність  була 1935 року в книзі американського письменника-фантастика Стейлі Вейбаума. Книга має назву «Окуляри Пігмаліона» та розповідає про те, як головний персонаж познайомився з професором, що винайшов «надзвичайні» окуляри. Завдяки цьому інструменту можна побачити ілюзію реальності.

Перші практичні досліди в цій сфері починаються із 1956 року, коли була створена перша машина для VR. Її винайшов кінематографіст Мортон Хейліт та назвав «Sensorama». Створений апарат був схожий на громіздкий пристрій, що дозволяв глядачеві занурюватись у віртуальну реальність. Ефект присутності досягався впливом на основні органи чуття одночасно: сидіння вібрувало, екран показував запис від першої особи, динаміки транслювали звуки, а також у камеру надходили різні запахи. 

Наступне відкриття у сфері VR відбулося в 1965 році. Тоді гарвардський професор Айвен Сазерденд створив перший шолом віртуальної реальності. Це був простий та масивний винахід, який мав можливість відстежувати повороти голови користувача, а завдяки цьому змінював перспективу відображення на екрані. Великі габарити пристрою потребували кріплення на стелю. Через масивний та вимогливий вигляд винахід отримав назву «Дамоклів меч». 

У 1980-х роках з‘явився термін «віртуальна реальність» завдяки американському вченому Ярону Ланьє. Він заснував компанію VPL Research, що займалася продажем VR-окулярів та спеціальних рукавичок для керування віртуальною реальністю. Із тих часів технологія VR розвивалася та удосконалювалась. Зараз її використовують для навчання, науки, дизайну, розваг та навіть у військовій сфері.  У майбутньому технологія віртуальної реальності буде лише вдосконалюватися та інтегрується в практично всі сфери діяльності суспільства.